Apie kalį ir azotą gamtinėje žemdirbystėje
Apie kalį ir
azotą gamtinėje žemdirbystėje
Kartą lankiausi pas
vieną seną seną sodininkę. Ji parodė, kaip kiekvieną rudenė darže kasa
duobeles, vageles ir pila į jas nukritusius medžių lapus ir juos užkasinėja.
Išmintinga močiutė, žino ką daro. Nepaaiškins ji jums kodėl, bet pasakys, kad
taip reikia ir viskas.
Kai pradedame kalbėti apie tokius augalus kaip agurkai, paprikos, pomidorai ir baklažanai bei moliūgai, tai čia jau tenka atidžiau žvelgti į gamtinę žemdirbystę ir pripažinti, kad reiks kai ko daugiau nei vien tik mulčius.
Praktiškai visa įprasta žemdirbystė paremta nuolatiniu dirvų papildymu kaliu ir azotu. Trąšos, mėšlas, azotą gaminantys sideratai. O kaip gi yra gamtinėje žemdirbystėje? Pasigirsta aiškinimų, kad gamtinėje žemdirbystėje šiuos dalykus pilnai išsprendžia mulčiavimas. O bet tačiau... kaip teko patikrinti, šiose žiniose yra nemažai klaidinančių dalykų, kurie kyla iš nežinojimo ir praktikos trūkumo.
Norint toliau gilintis į temą apie kalį ir azotą, prašau užmesti akį čia, tam kad suvoktumėte esmę: http://www.vilkesukiomokymai.lt/vertingos-zinios/ivairios-mintys/
Taigi, jau
žinome, kad mūsų dirvose tiesiog trūksta kalio ir azoto dėl elementaraus jų
nuvalgymo ir nunykimo kažkadaise didelio organinio sluoksnio.
Kalis visų pirma yra mediena. O kiek medžių auga mūsų laukuose, daržuose? Taigi... beveik neauga. Neauga medžiai, nekrenta jų lapai, dirva kaliu iš nukritusios žolės pasipildo menkai.
Kuriant ilgalaikius dalykus ir sodus – daržus reikia tą įvertinti ir daržus projektuoti taip, kad rudenį iš vakarų ir šiaurės pusės vėjas pūstų gausybė lapų ant jūsų sklypelio.
Bet turint omenyje, kad jūs dar tik pradedate gamtiškai žemdirbiauti, tai dirvą verta praturtinti arba medžio kompostu arba smulkinta lapuočių mediena (čia tikrai pravers toks aparatas kaip šakų smulkintuvas) ir be abejo pelenais.
Mulčius taip pat pats nuostabiausias, kuriame yra gausiai medžių lapų. Taigi jeigu tokio mulčiaus neturite, o turite tik žolę arba šieną, tai būtinai praturtinkite jį pelenais.
Antras dalykas –
azotas. Vaikšto tokie gandai, kad neva azoto užtenka, kuris išsiskiria beįrant
mulčiui.
Čia yra dvi tiesos: ir taip ir ne. Taip, jo užtenka jeigu kalbama apie įvairius žolinius augalus, bet jeigu auginame tokias kultūras, kurios augina gausiai vaisius (pomidorai, agurkai, paprikos, baklažanai, įvairios uogos), tai vien tik iš mulčo azoto neužtenka. Kodėl taip yra? Vėlgi pasikartosiu... Pakankamai humusingos dirvos, kuri gaminosi tūkstančius metų šioje šalyje kaip ir nėra. Taigi teks dirvai suorganizuoti azotą natūraliom priemonėm.
Jeigu tau patiko, ką čia sužinojai, jeigu jauti, kad šita moteris žino kur kas daugiau, mielai kviečiu į Vilkės ūkio mokymus www.vilkesukiomokymai.lt ir aš papasakosiu smulkiau, kaip išspręsti šitus trūkumus susijusius su azotu ir kaliu jūsų gamtiniuose daržuose.
Vilkė